انتخاب شریک در اتاق فرار

یکی از مهم‌ترین مباحث قبل از شروع هر کاری انتخاب شریک مناسب است. اتاق فرار کاری نیست که به‌تنهایی بتوان از پس انجام آن برآمد. مشارکت و همکاری به خیلی از مجموعه‌های بزرگ و کوچک کمک کرده تا موفق‌تر باشند. شریک خوب واقعاً به شما کمک می‌کند تا پیشرفت روزافزونی در کار داشته باشید ولی شریک بد کاملاً برعکس، بنابراین در انتخاب آن زمان بیشتری بگذارید و اما چرا شریک؟

  • دو فکر بهتر از یکی است

برادران کوئن[۱] در بخش فیلم‌سازی، ارویل[۲] و ویلبر رایت[۳] خالق هواپیما، دیوید پاکارد[۴] و ویلیام هیولت[۵] خالق شرکت بزرگ اچ پی[۶]، لری پیج[۷] و سرگئی برین[۸] خالق شرکت بزرگ گوگل، تمامی این‌ها و آنچه در بیشتر شرکت‌های بزرگ جهان دیده‌ایم عامل شراکت باعث موفقیت‌های چشم‌گیر و مداوم بوده است. برخورداری از شریک مناسب، میزان ایده‌ها، آگاهی، هوش و تجارب را چند برابر می‌کند، همان‌طور در زندگی شخصی نیز ما همیشه به دنبال یک همسر برای رشد و تکامل هستیم.

  • شریک شما دارای قدرت‌هایی است که شما ندارید و برعکس

مردان ایکس[۹]، انتقام‌جویان[۱۰] و خیلی از ابرقهرمان‌ها باهم کار می‌کردند تا قدرتشان را افزایش دهند و نقاط ضعف یکدیگر را با توانایی‌های دیگری پوشش دهند. در این‌گونه فیلم‌ها شعار اصلی و رویکرد فیلم‌نامه بر اساس این جمله است: “نیروهای شما باهم خیلی قدرتمندتر و احساس ضعف شما خیلی کمتر از آنچه فکر می‌کنید می‌شود، شما به کمک نیاز دارید و همین‌طور شما به کسی که به کمک نیاز دارد، کمک خواهید کرد.”

  • شما نیازمند حمایت معنوی و مالی هستید

با پذیرش شراکت در کسب‌وکار خود، شما می‌توانید نسب به گذشته تعداد اتاق‌های بیشتری را داشته باشید و به‌تدریج کسب‌وکار خود را گسترش دهید. داشتن شریک باعث می‌شود که همیشه بار بر روی شانه یک شخص نباشد و می‌توانند مسئولیت‌ها و انتظارات بیشتری را از طرف بازیکنان برآورده سازند و احتمال درآمدزایی بیشتر است.

  • توسعه و گسترش میزان خلاقیت و نوآوری

زمانی که تنها هستید، فکر و ایده جدید و ناگهانی به‌ندرت به سراغ شما می‌آید (بسیاری از افراد ایده‌های خلاق خود را در زمان طوفان فکری با شریک خود بروز می‌دهند). زمانی که در حال خلق اثر یا ایده‌ای هستید یک شریک خوب در کنار شما می‌تواند ایده شما را چکش‌کاری کرده و آن را تکمیل کند. درنتیجه ساختار منسجم‌تری ایجاد می‌گردد.

  • همکاری برای رسیدن به یک هدف، لذت بیشتری دارد

در کسب‌وکار شما، به‌وفور احساس شادی و خرسندی ایجاد می‌شود. وقتی شما می‌توانید آن را با دیگران به اشتراک بگذارید، وقتی در یک شراکت مناسب قرار می‌گیرید، شما احساس بسیار خوب و روحیه بهتری پیدا می‌کنید و شاید حتی ادامه دادن کار را به رفتن به خانه و استراحت کردن ترجیح دهید. شما می‌توانید شریک کاری خود را به شام دعوت کنید و در کنار فضای کاری احساس رضایت بیشتر داشته باشید. در این زمان شما بسیار خشنود خواهید شد اگر در این شرایط از تمامی ایده‌ها و نظرات شخصی شریک خودتان در یک فضای این‌چنینی مطلع گردید.

 

نکته: برای نوشتن قرارداد با شریک حتما یکی را به عنوان شاهد بگیرید و با هم غریبه باشید.

[۱] Coen Brothers

[۲] Orville

[۳] Wilbur Wright

[۴] David Packard

[۵] William Hewlett

[۶] HP

[۷] Larry Page

[۸] Sergey Brin

[۹] X-Men

[۱۰] The Avengers