انواع سبک های اتاق فرار

اتاق های فرار به سبک های متعدد در گوشه و کنار دنیا وجود دارند ولی همگی معمولا از یک رویه مشخص پیروی میکنند . علت هم این است که فکر و روحیات و احساسات انسان‌ها در همه جای دنیا یک شکل و مانند هم است .
سبک های مختلف هم قطعا با هم‌ همپوشانی دارند و قاعدتا نمیتوان برای هر اتاق فرار فقط یک سبک را اختصاص داد و مرزی قائل شد و گفت این اتاق فرار فقط از یک سبک خاص استفاده کرده است ، چون همان طور که میدانید این بازی ها بسیار خلاقانه است و هر طراح طبق فاکتورهای متعدد و سلیقه‌ی شخصی خود و جامعه بازی را طراحی میکند ولی به صورت کلی در جای جای دنیا اتاق های فرار از سبک های کلی زیر پیروی میکنند :

ترسناک

همان طور که از اسم آن پیداست ، این سبک از اتاق فرار حس ترس افراد را هدف قرار میدهد که با ترشح آدرنالین بخاطر استرس بالا و ثبت یک اتمسفر ترسناک برای مخاطب یک خاطره واضح در ذهن برجا میگذارد . در این‌ سبک معمولا خبری از معماهای سخت و پیچیده نیست ، به این علت که تمرکز و قوای ذهنی شرکت کنندگان به علت ترس تحلیل میرود .

ماجراجویی

قاعدتا نقش گیراییِ داستان بازی ، دکور و جزئیات اتاق در این سبک نقش بسزایی ایفا می‌کند . هرچه بیشتر وقت ، هزینه و دقت در این سبک صرف این موارد بشود ، مخاطب لذت بیشتری میبرد و رضایتمند‌تر است .

معمایی و سخت

مخاطب این سبک از اتاق فرارها معمولا کسانی هستند که طالب چالش و محک زدن قوای ذهنی خود و هم تیمی‌های خود هستند . آن‌ها اهل رقابت هستند و به دنبال معماهای زیبا ، پیچیده ، واقعی و اصیل میباشند . بنابراین نقش دکور و باقی مسائل به مراتب کمرنگ‌تر میشود ؛ و بیشتر قدرت و ظرافت ایده و ابزار معما‌ها به چشم میآید . قطعا مخاطب این سبک از اتاق فرار باید از قوای ذهنی بسیار بالایی برخوردار باشند .

اتاق کودکان:

هدف این اتاق های فرار، کودکان ۸ تا ۱۲ ساله می باشند. آن ها با استفاده از اسباب بازی ها معما را حل خواهند کرد. مشکل این تم این است که، ممکن است کودکان بجای حل معما با اسباب بازی ها سرگرم شوند.

اتاق کاراگاه (شرلوک):

در این اسکیپ روم با دنبال کردن سرنخ های ظریف، می توان یک معما (که ترجیحا موضوع آن قتل نمی باشد) را حل کرد.

اتاق راز و زمز یک قتل:

با دنبال کردن دنباله ای از سرنخ ها می توان راز یک قتل را کشف کرد.

اتاق اسباب بازی:

در این اتاق فرار سایز اشیاء به اندازه ای بزرگ می باشد که شما تصور می کنید به اندازه یک اسباب بازی کوچک شده اید و باید از اتاق فرار کنید تا به سایز مورد نظر خود برسید.

اتاق دزدان دریایی:

شما دریک کشتی دزدان دریایی گرفتار شده اید و باید یک دسته از معماها را حل کنید تا از کشتی نجات پیدا کنید.

نظامی:

شما در یک پایگاه نظامی به دام افتاده اید و باید از دانش نظامی موجود در اتاق استفاده کنید تا از آنجا نجات پیدا کنید.

فصلی:

اتاق فرار های فصلی پول ساز هستند. شما می توانید، اتاق هایی برای هالوین و کریسمس ایجاد کنید. آن ها تقریبا مجوز چاپ پول هستند. اسم این تم ها مخاطبان را جذب کرده، زیرا این حس را در آن ها ایجاد می کند که، زمان محدود است و بزودی تمام می شوند. تم های فصلی شامل موارد زیر می باشند:

– اتاق اشباح:

قرار دادن یک روح سرسخت، که درها را باز و بسته می کند و اشیا را حرکت می دهد و یا لامپ ها را خاموش و روشن می کند. البته مشکل این تم این است که ممکن است، بیش از حد تکنولوژیکی باشد.

– اتاق کریسمس:

در این تم می توان با پیدا کردن هدایا و زیورآلات و … پازل را حل کرد.

اتاق های مشارکتی:

این اسکیپ روم ها متعلق به شرکت هایی است که، بخشی از درآمد خود را صرف کارهای خیریه می کنند.