تست و راه ‌اندازی اتاق فرار

اینکه پس از طراحی، ساخت و اتمام بازی، بلافاصله از روز بعد سانس‌ها برای بازیکنان باز شوند، بزرگ‌ترین اشتباه یک مجموعه می‌تواند باشد؛ زیرا یک بازی، پس از اتمام ساخت و طراحی، هرچقدر هم که در مراحل قبل روی آن وقت گذاشته شده باشد، در این مرحله امکان دارد با نواقصی روبرو باشد؛ زیرا بازی بدون بازیکن معنی ندارد. صاحبان و طراحان اتاق، در این مرحله دید روشنی نسبت به بخش‌های مختلف بازی ندارند.

بنابراین به‌منظور بهتر شدن بازی و آماده‌سازی کامل، حتماً آزمایش بازی که اصطلاحاً پلی تست[۱] نامیده می‌شود، ضروری است. درواقع بازی قبل از اجراشدن باید حداقل بین ۵ تا ۱۰ بار توسط تیم‌های تست، بازی شود.

برای آزمایش بازی چه کسانی را انتخاب کنیم؟

معیارهای انتخاب بازیکنان برای آزمایش بازی عبارت‌اند از:

  • مخاطب

قبل از شروع انتخاب لیست برای بازیکنان، باید از خود بپرسیم که این بازی برای چه کسانی طراحی شده است؟ این سؤالی است که در مراحل قبل و پیش از شروع طراحی اتاق نیز به آن پاسخ داده‌ایم؛ بنابراین فقط کافی است آن را دوباره مرور کنیم.

  • درجه سختی

در کنار مخاطب، درجه سختی بازی را نیز در نظر بگیرید. آیا این بازی برای گروه مبتدی مناسب است یا تیم‌های حرفه‌ای بیشتر از آن لذت می‌‌برند؟ منظور از گروه حرفه‌ای، تیم‌هایی هست که اکثر اعضا در آن بیش از ۳۰ اتاق فرار را بازی کرده و از امتیازات خوبی برخوردار می‌باشند.

  • گروه سنی

گروه سنی، دیگر معیار مهم در انتخاب بازیکنان است. بدیهی است که اگر بازی برای افراد بالای ۱۷ سال طراحی شده است. آزمایش بازی توسط یک فرد ۱۵ ساله بی‌معنی است.

  • تعداد نفرات مجاز برای بازی

برای تعداد بازیکنان، معمولاً حداقل و حداکثر در نظر گرفته می‌شود. ابتدا پیش‌بینی خود را از تعداد حداقل و حداکثر بازیکنان مجاز مشخص کنید. سپس برای آزمایش بازی هم از گروه‌هایی با تعداد حداقل مجاز و گروه‌هایی که تعداد بازیکنان آن، حداکثر مجاز است دعوت کنید تا روند بازی را در هر دو حالت رصد کرده و درنهایت بهینه‌ترین حالت برای حداقل و حداکثر را مشخص کنید.

پس از مشخص شدن شاخص‌های مذکور، به دنبال گروه‌هایی که واجد شرایط فوق هستند، باشید. از گروه‌های متنوع که همه بخش‌های طیف را دربرمی‌گیرند برای آزمایش بازی دعوت کنید و تجربیات آن‌ها را ببینید و بشنوید. مثلاً فرض کنید بازی موردنظر ۳ تا ۶ نفره است. سطح بازی متوسط است و برای جوانان بین ۱۷ تا ۶۵ سال طراحی شده است. در این صورت در همه آزمایشات، اعضای تیم‌ها باید بین ۱۷ تا ۶۵ سال باشند. این پارامتر ثابت است؛ اما در مورد تعداد بازیکنان و سطح بازی، باید از انواع گروه‌ها شامل گروه‌های ۳ نفره حرفه‌ای، گروه‌های ۳ نفره مبتدی، گروه‌های ۶ نفره حرفه‌ای، گروه‌های ۶ نفره مبتدی، گروه‌‌های ۴ یا ۵ نفره حرفه‌ای، گروه‌های ۴ یا ۵ نفره مبتدی برای آزمایش بازی دعوت شود.

در هنگام آزمایش بازی به دنبال چه باشیم؟

نکاتی که در آنالیز تیم‌ها بسیار اهمیت دارد عبارت‌اند از:

  • مدت‌زمان حل هر معما

پس از حل شدن هر معما، دقیقه بازی را یادداشت کنید.

  • مدت‌زمان انجام بازی

هنگامی‌که بازی با موفقیت به پایان رسید و بازیکنان راه خروج را پیدا کردند، زمان بازی را یادداشت کنید

  • میزان ترس (دلهره) بازی در هر بخش (برای ژانر ترسناک و دلهره‌آور)

سنجیدن این شاخص به دلیل کیفی بودن، نسبت به زمان دشوارتر است؛ اما هنگام ورود بازیگر زنده و یا عناصر دلهره، به عکس‌العمل بازیکنان دقت کنید و از ۱۰ به میزان موفق بودن ترس یا دلهره امتیاز دهید.

  • غافلگیری از راه ورود به اتاق بعدی

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، بهتر است راه ورود به اتاق بعدی به‌وضوح مشخص نباشد؛ بنابراین در هنگام باز شدن راه ورود به اتاق بعدی، عکس‌العمل بازیکنان را با دقت نظاره کنید.

  • غافلگیری در هنگام ورود به اتاق جدید

هنگامی‌که بازیکنان وارد اتاق جدید می‌شوند، حسی که نسبت به دکور و فضاسازی آنجا در بدو ورود دارند، بسیار مهم است که باید رصد شود.

  • میزان شوق و لذت بردن از هر معما

معمولاً بازیکنان در ارتباط با یکدیگر در هنگام حل معما، برخی از احساسات خود را مبنی بر علاقه یا عدم علاقه خود به آن معما ابراز می‌کنند. به این احساسات خوب توجه کنید.

برای آزمایش بازی، بازیکنان را از کجا پیدا کنیم؟

در شبکه اجتماعی و سایت خود فراخوان بزنید و شرایط بازیکنان موردنیاز خود را ذکر کنید تا تیم‌ها از این طریق با شما ارتباط برقرار کنند. به سایت‌های تخصصی اتاق فرار مراجعه کرده و از بازیکنانی که امتیاز خوبی دارند و تمایل به کمک دارند درخواست کنید که بازی شما را امتحان کنند و حتماً از نظرات آن‌ها استفاده کنید. اگر همه افراد موردنظر را از میان دوستان خود انتخاب کنید، زیاد مفید نخواهد بود اما اگر یک یا دو تیم از دوستان و نزدیکان شما بازی را آزمایش کنند، کمک‌کننده خواهد بود. بهتر است از میان افرادی که خودشان صاحب اتاق فرار هستند، نیز حداقل یک یا دو تیم برای آزمایش بازی دعوت شوند.

[۱] Playtest