رنگ در اتاق فرار

رنگی که شما برای هر اتاق انتخاب می‌کنید، فضای اتاق شما را تعریف می‌کند. طراحان اتاق فرار، رنگ‌هایی را انتخاب می‌کنند که علاوه بر ایجاد تأثیرپذیری بیشتر سناریو، جاذبه حسی و عاطفی اتاق را بیشتر کند. تنوع رنگ در اتاق فرار از احساس خستگی برای بازیکنان جلوگیری می‌کند و بازیکن هر بار با دیدن تصاویر جدید به اهمیت احترام طراح به بازیکنان پی خواهد برد.

در اتاق‌های فرار، رنگ یکی از مهم‌ترین ارکان انتقال حس به بازیکنان است؛ بنابراین انتخاب رنگ مناسب برای فضای بازی از اهمیت خاصی برخوردار است. علاوه بر اینکه استفاده از رنگ برای تحریک احساس بازیکنان کاربرد دارد، طراحان اتاق فرار از آن به‌عنوان سرنخ یا حتی خود معما نیز در اتاق استفاده می‌کنند.

رنگ‌ها به‌طورکلی به سه دسته تقسیم‌بندی می‌شوند:

۱- رنگ‌های فعال ۲- رنگ‌های غیرفعال ۳-‌رنگ‌های خنثی.

رنگ‌های فعال، عواطف را با میزان تندی رنگشان تحریک می‌کنند. درحالی‌که رنگ‌های غیرفعال احساس آرام‌بخشی را به همراه دارند. رنگ‌های خنثی نیز کم‌ترین اثر عاطفی را دارند؛ اما باعث تعدیل رنگ‌های روشن یا تیره می‌شوند.

رنگهای فعال

رنگ‌هایی که در این گروه قرار دارند شامل قرمز، زرد و نارنجی هستند. قرمز، رنگ پر شور و هیجانی است که سیستم عصبی بدن را تحریک می‌کند. به دلیل شدت و عمق رنگ‌های فعال، طراحان آن‌ها را به‌عنوان رنگ‌های ترسناک استفاده می‌کنند مانند یک تک دیوار قرمز در اتاق یا قاب عکس قرمز آویزان شده از دیوار. رنگ زرد، میزان شادی را در افراد افزایش می‌دهد؛ اما طراحان اتاق فرار معمولاً از این رنگ استفاده نمی‌کنند. رنگ نارنجی نیز درصورتی‌که به‌طور متعادل استفاده شود (بیش‌ازحد استفاده نشود)، می‌تواند باعث افزایش اعتمادبه‌نفس و هیجان شود.

رنگ‌های غیرفعال

رنگ‌های سبز، آبی و بنفش ازجمله رنگ‌های غیرفعال هستند که تأثیر آرام‌بخش‌تری را روی سیستم عصبی ایجاد می‌کنند. رنگ سبز، اتاق کوچک را در ظاهر بزرگ‌تر جلوه می‌دهد و رنگ غالب در طبیعت است. رنگ آبی نیز اندازه ظاهری اتاق را افزایش می‌دهد و دارای اثر آرام‌بخش نیز هست؛ اما استفاده بیش‌ازحد از آن، احساس سردی و بی‌تفاوتی را القا می‌کند. رنگ بنفش، خیال‌انگیزی را پرورش می‌دهد و باعث آرام شدن سرشت انسان می‌گردد.

رنگ‌های خنثی

رنگ‌های سیاه، سفید و خاکی جزء رنگ‌های خنثی هستند. اگر رنگ سیاه به میزان متعادل استفاده شود، بسیار مرموز خواهد بود. در غیر این صورت دلسرد‌کننده است و باعث افسردگی می‌شود. رنگ سفید، حس پاکیزگی را القا می‌کند و طراحان از رنگ سفید برای ایجاد هارمونی و تعادل کنار رنگ‌های دیگر استفاده می‌کنند. رنگ قهوه‌ای احساس آرامش و راحتی خیال را بیشتر می‌کند؛ اما باید با ترکیب یک رنگ فعال یا غیرفعال باشد؛ زیرا احساس خستگی را به دنبال دارد.