سبک‌های اتاق فرار

اتاق‌های فرار به سبک‌های متعدد در گوشه و کنار دنیا وجود دارند ولی همگی معمولاً از اصول مشخصی پیروی می‌کنند. علت هم این است که فکر، روحیات و احساسات انسان‌ها در همه جای دنیا به یکدیگر نزدیک هستند.

سبک‌های مختلف هم قطعاً باهم‌ همپوشانی دارند و قاعدتاً نمی‌توان به هر اتاق فرار فقط یک سبک را اختصاص داد و مرزی قائل شد زیرا همان‌طور که می‌دانید این بازی‌ها بسیار خلاقانه هستند و طراحان طبق فاکتورهای متعدد و سلیقه‌ی شخصی خود و جامعه مخاطب، بازی را طراحی می‌کنند ولی به‌صورت کلی در جای‌جای دنیا، اتاق‌های فرار از سبک‌های کلی زیر پیروی می‌کنند:

ترسناک:

همان‌طور که از اسم آن پیداست در این سبک، سناریو، دکور و فضاسازی بازی به‌گونه‌ای است که حس ترس را در بازیکنان به گونه‌های مختلف ایجاد می‌کند که موجب ترشح آدرنالین می‌شود. نورپردازی، صداپردازی و بازیگران زنده در این نوع سبک، نقش بسیار مهمی ایفا می‌کنند. همچنین در این‌ سبک از بازی‌ها، معمولاً خبری از معماهای سخت و پیچیده نیست، زیرا بدیهی است که تمرکز و قوای ذهنی بازیکنان به علت ترس، تحلیل می‌رود.

دلهره‌آور:

اتاق فرارهای دلهره‌آور ترکیبی از سبک بازی‌های معمایی و کمی ترسناک است که در آن، طراحان در سناریوی بازی عمدتاً از بازیگر برای ایفای نقش نیز استفاده می‌کنند. در اتاق‌های دلهره‌آور علاوه بر اینکه باید توجه و تمرکز بیشتری در روند اجرای سناریوی بازی وجود داشته باشد، درعین‌حال بازیکنان در آن با چالش‌های قابل‌توجهی، برای حل معما مواجه هستند و همین باعث می‌شود تا یک خاطره به‌یادماندنی در ذهن برجا بگذارد. درواقع، سبک دلهره‌آور گونه‌ای از سبک معمایی است که اندکی ترس، به‌عنوان چاشنی در آن بکار رفته است اما برخلاف سبک ترسناک، ترس در آن محوریت ندارد.

ماجراجویی:

قاعدتاً نقش گیراییِ داستان بازی، دکور و جزئیات اتاق در این سبک از اهمیت بسزایی برخوردار است. هرچه بیشتر وقت، هزینه و دقت در این سبک صرف شود، مخاطب لذت بیشتری می‌برد و سطح رضایتمندی آن بیشتر می‌گردد.

معمایی:

مخاطب این سبک از اتاق فرارها معمولاً کسانی هستند که طالب چالش و محک زدن قوای ذهنی خود و هم‌تیمی‌های خود هستند. آن‌ها اهل رقابت هستند و به دنبال معماهای زیبا، پیچیده، واقعی و اصیل هستند؛ بنابراین نقش دکور و باقی مسائل به‌مراتب کمرنگ‌تر می‌شود؛ و بیشتر قدرت و ظرافت ایده و ابزار معما‌ها به چشم می‌آید. قطعاً مخاطب این سبک از اتاق فرار باید از قوای ذهنی نسبتاً بالایی برخوردار باشند.