اتاق‌های فرار و سلامتی چگونه باهم ارتباط دارند؟

اتاق‌های فرار در ایران مطابق مطالعات اخیر مزایای بسیاری برای بازیکنان آن در طی زمان داشته است. اولاً اتاق‌های فرار به کاهش استرس کمک کرده‌اند. بسیاری از بازی‌های اتاق فرار، جنبه روان‌شناختی دارند. با دست یافتن به پازل‌ها، سرنخ‌ها و غنائم، مغز دوپامین آزاد می‌کند که به‌عنوان یک سیستم پاداش و رضایت‌بخش عمل می‌کند. این دوپامین مزایایی از قبیل بهبود حافظه، انگیزه و افزایش تمرکز و مهارت‌های اجتماعی را دارد.

اتاق‌های فرار نیز در تحریک حواس انسان کمک کرده‌اند. فضای موجود در اتاق فرار، حواس بازیکنان را تقویت می‌کند. این حواس شامل حس بویایی، بینایی، شنوایی، چشایی و لامسه است. این بازی ازلحاظ روان‌شناختی برای القای یک اتفاق ناگهانی برای زنده ماندن ساخته شده است که می‌تواند همه این حواس را درگیر کند. همچنین در هماهنگی اعضای بدن مانند دست و چشم نیز کاربرد دارد. این امر امکان‌پذیر است زیرا اتاق‌های فرار ماهیت فیزیکی معماها را به‌صورت لامسه به وجود آورده و نیاز به همکاری مستقیم یا تعامل دارند. اتاق‌های فرار تا حدودی موجب فعالیت بدنی نیز می‌شود. طبق اعلام انجمن قلب ایران، همه افراد باید حداقل ۳۰ دقیقه فعالیت بدنی در روز داشته باشند. با قضاوت در مورد ماهیت ساختار مشاغل امروزی، تحقق این امر دشوارتر است زیرا افراد به‌ندرت وقت خود را برای ورزش اختصاص می‌دهند.

بااین‌حال، اتاق‌های فرار جایگزین خوبی است. علاوه بر استقامت، فعالیت‌هایی مانند پیاده‌روی، پریدن و دویدن نیز ممکن است در فضای اتاق بسته به شرایط، ایجاد شود. این فعالیت‌ها به‌عنوان ورزش محسوب می‌شوند و می‌توانند خطرات فشارخون، کلسترول را کاهش داده و سکته‌های مغزی را به حداقل برسانند؛ بنابراین، اتاق فرار به تمرین فرآیندهای ذهنی، شناختی و بدنی ما کمک می‌کند.

این‌ها تنها برخی از مزایا و فرصت‌های بیکران اتاق فرار محسوب می‌شوند. اتاق فرار اصولی، پکیجی از سلامت جسمانی و روانی است که می‌تواند بسیاری از نگرانی‌ها را برطرف کند.