طراحی دکور اتاق‌های فرار

در ساخت و طراحی دکور اتاق‌های فرار همان‌طور که پیش‌تر گفته شد، ایمنی مهم‌ترین مسئله است. پس از ایمنی برای طراحی دکور باید تمام توجه به سناریو و تم بازی معطوف باشد؛ زیرا یکی از معیارهای اصلی ارزیابی اتاق‌های فرار مرتبط بودن فضا و دکور با سناریو و تم بازی است. هرچقدر دکورسازی اتاق بیشتر حس سناریو را به بازیکنان القا کند، فضاسازی قوی‌تر است. درواقع زمانی که بازیکنان فراموش کنند در یک بازی اتاق فرار هستند و برای ۶۰ دقیقه احساس کنند واقعاً در بطن یک ماجرای هیجان‎‌انگیز قرار گرفته‌اند، نشان موفقیت از آنِ مجموعه شماست.

ازآنجایی‌که یکی از عناصر بسیار مهم در طراحی بازی‌های اتاق فرار، غافلگیری و سورپرایز است، این مسئله باید در طراحی دکور نیز در نظر گرفته شود؛ یعنی زمانی که بازیکنان وارد یک اتاق می‌شوند، دکورسازی باید به نحوی باشد که نتوانند تشخیص دهند راه ورودی به اتاق بعدی از کجا خواهد بود. همچنین راه ورود و خروج بازیگر اتاق باید بر بازیکنان پوشیده باشد تا حس بازی بیشتر منتقل شود.

نکته دیگر استفاده از وسایلی است که در صورت خرابی، امکان جایگزین شدن آن وجود داشته باشد. اینکه فکر کنیم وسایل و متریال استفاده‌شده در دکور اتاق تا چندین سال بدون هیچ خرابی کار خواهند کرد، کاملاً غیرمنطقی است؛ زیرا ممکن است بازیکنان سهواً و در موارد نادری عمداً به وسایل اتاق آسیب برسانند و یا یک وسیله در اثر کار کردن طی مدت طولانی فرسوده شده و از کار بیفتد. در این‌صورت قبل از شروع اجرای اتاق، باید فکر جایگزین هر وسیله برای بازی باشیم که در صورت رخداد چنین اتفاقی، نهایتاً در عرض یک روز، بازی به حالت اول خود بازگردد. بعضی از مجموعه‌ها وسایلی را از خارج از کشور و فقط به تعداد یک عدد سفارش می‌‎دهند که در صورت خرابی آن وسیله تا سفارش توسط آن‌ها به خارج از کشور ثبت شود و تغییر اعمال شود ممکن است چندین هفته و یا چندین ماه، امکان اجرای بازی نباشد که جدای از ضرر مالی، نکته بسیار منفی برای مجموعه محسوب می‌شود؛ بنابراین اگر وسیله یا متریالی از خارج از کشور سفارش می‌دهید، حداقل دو عدد باشد تا در صورت خرابی، راه‌حل داشته باشید.