رایج‌ترین قفل‌ها در اتاق فرار

۱- قفل کلیدی:

در بیشتر اتاق‌های فرار حداقل از یک قفل کلیدی استفاده می‌شود. این قفل‌ها به راحتی با کلید مخصوص به خود باز می‌‌شوند.

۲- قفل عددی:

برای باز کردن قفل‌های رمزدار چهار رقمی یا سه رقمی، باید عددهای بدست آمده را به ترتیب در راستای خطی که روی بدنه قفل وجود دارد، فرار دهید.

قفل به هیچ عنوان با زور باز نمی‌شود و اگر رمز وارد شده درست باشد، به آرامی پس از کشیدن آن باز می‌شود. قفل‌های رمزدار تحت فشار نمی‌چرخند.

بنابراین اگر با مشکل چرخش اعداد مواجه شدید، با دو انگشت، بالای حلقه قفل و پایین بدنه قفل را به سمت یکدیگر فشار داده تا قفل آزاد شود.

۳- قفل حروفی:

برای باز کردن قفل حروفی کافیست تا حروف پیدا شده را در راستای خطوط مشخص شده روی قفل و از چپ به راست قرار دهید.

۴- قفل پترنی یا دکمه‌ای:

روی این نوع قفل‌ها که به آن، قفل‌های آسانسوری یا ماشین حسابی نیز گفته می‌شود، تعدادی دکمه وجود دارد (معمولاً ۸ یا ۱۰ دکمه) که برای باز کردن آن باید نصف دکمه‌ها را با توجه به اعداد بدست آمده و بدون ترتیب خاصی، فشار دهید. (۴ یا ۵ دکمه).

سپس ضامن زیر را هل دهید تا قفل باز شود.

به منظور ریست کردن قفل، باید دکمه‌های فشار داده شده را از پشت، فشار دهید تا به حالت اولیه خود بازگردند.

۵- قفل جهتی:

برای باز کردن این قفل، شما به تعدادی جهت نیاز دارید که باید آن‌ها را به ترتیب وارد کنید تا قفل باز شود.

این جهت‌ها می‌تواند شامل یک جهت جغرافیایی در بازی یا جهت قرارگیری اجسام و فلش‌ها در بازی و… باشند. به منظور ریست کردن این قفل، شما باید دو بار قسمت بالای قفل را به سمت داخل فشار دهید.

۶- قفل گاو صندوقی:

این قفل را شاید بتوان یکی از چالش ‌برانگیزترین قفل‌ها در اتاق فرار نامید اما با کمی دقت و تمرکز، به راحتی باز می‌شود.

برای باز کردن این نوع از قفل، شما باید به دنبال ۳ عدد بین صفر تا ۳۹ باشید. این قفل‌ دارای یک صفحه گردان هست که شما برای باز کردن آن، ابتدا باید صفحه را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا عدد اول در مقابل شاخص قرار گیرد سپس سه بار صفحه گردان را در جهت عقربه‌های ساعت می‌چرخانید و روی عدد اول که در مقابل شاخص قرار گرفت، مکث می‌کنید)، سپس صفحه گردان را در خلاف جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا عدد دوم در مقابل شاخص قرار گیرد و اینکار را یکبار دیگر نیز انجام ‌دهید، و در نهایت صفحه گردان را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا عدد سوم در مقابل شاخص قرار گیرد و قفل را به سمت بالا بکشید تا باز شود.

پس ترتیب حرکت صفحه گردان، سه بار در جهت عقربه‌های ساعت، دوبار در خلاف جهت عقربه‌های ساعت و یک بار در جهت عقربه‌های ساعت است که تعداد گردش به ترتیب ۳، ۲ و ۱ هست.