مدیریت منابع انسانی در اتاق فرار

مدیریت منابع انسانی در اتاق فرار

اهمیت مدیریت منابع انسانی در اتاق‌های فرار همواره موضوعی است که کمتر به آن توجه می‌شود. البته، جای تأسف دارد، چون همان‌طور که بارها اشاره‌کرده‌ایم، نیروی انسانی در اتاق فرار اجزای زنده و پویای پیکره بازی هستند. سلامت و عملکرد درست تک‌به‌تک افراد، تأثیر مستقیم روی کیفیت اتاق و نظر مخاطبین خواهد داشت.

کارکنان و پرسنل شما بزرگ‌ترین سرمایه‌ی شما هستند؛ به همین دلیل یکی از راه‌های پیشبرد اهداف کسب‌وکار شما، توجه به اهمیت مدیریت منابع انسانی است.

در سال‌های اخیر حیطه وظایف مدیران منابع انسانی گسترده‌تر شده و مسائلی مانند مرخصی‌ها، آموزش‌ها، امنیت محل کار و… را هم شامل می‌شود. از طرف دیگر این بخش نقش مهمی در ترویج فرهنگ مثبت و تعامل بهتر و خلاقیت بیشتر مابین کارکنان و بازیکنان را ایفا می‌کند؛ اما با توجه به محدود بودن فضای کاری و استخدام و تعدد زیاد پرسنل برای اتاق‌های فرار، به‌صورت معمول این وظیفه مهم را مدیریت یا مدیر داخلی مجموعه‌ها انجام می‌دهند.

اکثر کارآفرینان به‌خوبی و قدرتمندانه کار خود را آغاز می‌کنند؛ و فقط زمانی به فکر مدیریت درست منابع انسانی می‌افتند که با کارکنان خود به مشکل خورده باشند. البته دلیل دیگر این است که کارآفرینان حس می‌کنند خودشان کنترل همه‌چیز را در دست دارند. تا حدودی هم درست فکر می‌کنند، اما زمانی که تعداد کارکنان بیشتر می‌شود دیگر نمی‌توان اوضاع را به‌آسانی تحت تسلط نگه داشت. اهمیت مدیریت منابع انسانی فقط در استخدام، اخراج یا بررسی حقوق پرسنل نیست. امروزه نظارت بر تمام جنبه‌های روابط انسانی، تعاملات کاری و حفظ فرهنگ سازمانی از وظایف بخش نیروی انسانی است.

متأسفانه یا خوشبختانه، بدون ایجاد جوی مثبت، پایدار و کارآمد بین کارکنان و بازیکنان اتاق فرار، بسیاری از اهداف به واقعیت تبدیل نمی‌شوند و بعضاً مشکلاتی پیش‌بینی‌نشده پیش می‌آید که روند کاری را مختل کرده و جلوی پیشرفت‌های برنامه‌ریزی‌شده را می‌گیرد.

برخی از مهم‌ترین وظایف در مدیریت منابع انسانی اتاق‌های فرار عبارت‌اند از:

 • استخدام و اخراج نیروی انسانی
 • هماهنگ کردن نیروهای جدید با فضای کار
 • آموزش نیروهای جدید
 • نظارت بر عملکرد مفید و بازده کاری کارکنان
 • رسیدگی به مشکلات و پیشنهادهای نیروی انسانی
 • ایجاد امنیت فضای کار
 • ایجاد روابط مثبت و مفید بین کارکنان در چارچوب استانداردهای فضای کار
 • ایجاد و حفظ فرهنگ سازمانی مثبت

در سال‌های اخیر اتاق‌های فرار به این بخش بهای بیشتری داده‌اند، باوجوداین هنوز هم متأسفانه بعضی از صاحبان اتاق فرار چنین بخشی را چندان مهم و حیاتی نمی‌دانند و با توجه به شاکله کاری اتاق‌های فرار و حضور مشتریان برای یک‌بار در مجموعه‌ها و عدم تغییرپذیری اتاق‌ها و حضور مداوم مشتریان، بسیاری از صاحبان اتاق‌های فرار از نارضایتی‌ها و تأثیرات ناشی از عدم مدیریت درست منابع انسانی و آموزش آن‌ها مطلع نمی‌شوند و به روند کاری و مدیریت قبلی خود ادامه می‌دهند.

برای اینکه بخش منابع انسانی بتواند نظم و آرامش فضای اتاق فرار را تأمین کند، باید قوانین و مقرراتی را تعیین کند که کارکنان ملزم به رعایت آن‌ها باشند.

 • ساعت شروع و پایان کار
 • ساعت و مدت‌زمان صرف ناهار، نماز و…
 • زمان و مدت مرخصی‌ها
 • قوانینی برای امنیت فیزیکی و روانی کارکنان (مثل ممنوعیت سیگار کشیدن در فضای کار و تخصیص یک فضای مجزا برای افراد سیگاری)

و…

شاید بعضی از مقررات برای مجموعه‌های کوچک توجیهی نداشته باشد. از طرف دیگر، ممکن است بعضی مجموعه‌ها تعدادی از قوانین را با توجه به صلاحدید و شرایط خود، تغییر بدهند. مهم این است که با اهمیت منابع انسانی و وظایف آن آشنا شویم و در جهت رشد و ارتقای سطح منابع انسانی خود تلاش کنیم.