موسیقی در اتاق فرار

امروز همه در تلاش هستند تا اتاق‌های بهتری طراحی کنند، اتاق‌های پر از چالش، اتاق‌های غافلگیرکننده، ایجاد تجربه‌ای متفاوت برای بازیکنان و غوطه‌وری آن‌ها در سناریوی بازی نیز از اهمیت ویژه‌‎ای برخوردار است. مجموعه‌ای از معماهای عالی و اتاق‌های سراسر تشکیل‌شده از معما، دیگر به‌خودی‌خود موفقیت اتاق را تضمین نمی‌کنند.

امروزه بازیکنان می‌خواهند مجموعه‌ها با کیفیت بالاتر کار کنند و از جلوه‌های ویژه و سایر ویژگی‌هایی که تأثیر حسی و عاطفی بیشتری در آن‌ها ایجاد می‌کنند، استفاده کنند. وقتی به فکر ساختن اتاق فرار می‌افتید، احتمالاً شما تصور می‌کنید که باید وقت زیادی را برای ساخت معما و طراحی موضوع اتاق کنید. این مسئله درست است؛ اما در زمان طراحی معماها، کمتر کسی وقت زیادی را صرف فکر کردن در مورد موسیقی اتاق و جلوه‌های صوتی می‌کند. این جای تأسف دارد زیرا بازی اتاق فرار می‌تواند یک تجربه بسیار عالی‌تری را برای بازیکنان، با انتخاب صحیح موسیقی و جلوه‌های صوتی داشته باشد. موسیقی و صدا تأثیر خاصی روی بازیکنان اتاق فرار دارد که ازنظر برخی از متخصصین، مهم‌ترین ابزار برای القای حس بازی است. اگر می‌خواهید قدرت صدا و به‌خصوص موسیقی را درک کنید، توصیه می‌کنیم که برخی از تریلرهای فیلم‌های هالیوود را با صدا تماشا کنید و آن‌ها را با حالت بدون صدا مقایسه کنید.

موسیقی مناسب و منطبق با سناریو

انتخاب آهنگ‌هایی یکنواخت برای بازی که صرفاً مربوط به سناریو هستند، اشتباه است. چنین انتخاب‌هایی غالباً کلیشه‌ای هستند. از این بدتر، برخی از اتاق فرارها از موسیقی‌های به‌یادماندنی فیلم‌های محبوب استفاده می‌کنند. ازآنجاکه امروزه بازیکنان اغلب با موسیقی متن فیلم‌های سینمایی آشنا هستند، اکیداً توصیه می‌کنیم از این نوع موسیقی‌ها برای لذت بردن بیشتر بازیکنان استفاده نکنید.

در حین کار بر روی موسیقی متن بازی اتاق فرار فهمیدیم که هر اتاق، جریان بازی منحصربه‌فرد خود را دارد؛ اما یک روند کلی نسبتاً ثابت وجود دارد که تقریباً در همه بازی‌ها مشترک است. معمولاً در دقایق ابتدایی بازی، بازیکنان اشیاء موجود در اتاق را کشف می‌کنند. ازآنجاکه آن‌ها خود را در محیط‌های ناشناخته می‌یابند، به چند دقیقه زمان نیاز دارند تا به محیط عادت کنند. به‌طورکلی در این مدت، آن‌ها یک برنامه‌ریزی کلی برای کار گروهی خود انجام می‌دهند، در این مرحله از بازی، موسیقی باید آرام و با صدای کم باشد. موسیقی باید مرموز و با ظرافت خاصی انتخاب شده باشد و به‌مرور چالش‌برانگیز شود. از حالت یکنواخت موسیقی به‌شدت خودداری کنید. استفاده از نوسانات صوتی را فراموش نکنید.

وقتی بازیکنان اتاق را شناسایی و سرنخ‌ها را پیدا می‌کنند و کم‌کم درگیر سناریو و حل معما می‌شوند، درواقع کار تیمی مؤثری در حال شکل‌گیری هست که تمرکز بازیکنان در بهترین حالت خود قرار می‌گیرد. اکنون می‌توانید موسیقی متن قدرتمندتری را پخش‌کنید و این را بدانید که بازیکنان به‌طورکلی وقتی بسیار متمرکز هستند جزئیات موسیقی را بعد از پایان بازی به خاطر نمی‌آورند؛ اما در پایان، بازیکنان به دلیل شمارش معکوس معمولاً استرس بیشتری پیدا می‌کنند و ممکن است صدای موسیقی تا پایان بازی مرتباً بلندتر شود و این را بدانید که تأثیر موسیقی در لحظات پایانی در ذهن، ماندگاری بیشتری خواهد داشت.

همیشه پیشنهاد می‌کنیم که یک لیست از موسیقی‌های متفاوتی را برای لحظات مختلف بازی داشته باشیم و هم‌زمان با اتفاقات و جریانات بازی، با تغییراتی شبیه نور و صدا، موسیقی تغییر کرده و لذت بازی را برای بازیکنان چندین برابر کنیم. گاهی اوقات بازیکنان با سرعت بیشتری اتاق را حل می‌کنند، اگر آهنگ‌ها لیست شده باشند، گیم مستر خیلی راحت در شرایط معمولی از پخش کردن آهنگی صرف‌نظر کرده و به سراغ قطعات بعدی می‌رود. اگر گروهی از زمان خود عقب باشد گیم مستر می‌تواند قطعه خاصی از لیست آهنگ‌ها را مجدداً تکرار کند. همچنین با استفاده از این روش می‌توانید آهنگ‌های مشخص‌شده را به بخش‌های خاصی از بازی اختصاص دهید. به‌عنوان‌مثال، وقتی گروهی راه جدیدی را کشف می‌کند، ممکن است موسیقی متن تغییر کند. این به بازیکنان پیامی از موفقیت و انگیزه برای ادامه بازی می‌دهد.

میزان صدای موسیقی

حجم بسیار زیاد و فراز و نشیب‌های زیاد در موسیقی متن، شایع‌ترین اشتباهات و دلیل ناراحتی بازیکنان از پس‌زمینه صدا است. موسیقی درون بازی هرگز نباید بلندتر از سطح متوسطی از استاندارد باشد. حتی در شدیدترین قسمت‌های یک آهنگ، بازیکنان باید بتوانند همچنان بدون فریاد باهم ارتباط برقرار کنند؛ بنابراین به‌طورکلی می‌توانید با سیستم‌های خانگی کار کنید. بلندگوها باید بتوانند باس‌های خوبی تولید کنند. بااینکه فرکانس‌های پایین، تأثیر عاطفی بالایی داشته اما با صدای انسان همپوشانی بسیار کمی دارند. اگر از بلندگوهای کوچک استفاده می‌کنید، میزان باس ممکن است کافی نباشد و بازیکنان را منحرف کند. به همین دلیل توصیه می‌کنیم از بلندگوهای ساب ووفر یا حداقل ۷ اینچی استفاده کنید.

موقعیت نصب بلندگوها

طراحی اتاق از اولویت‌های اصلی است و تجهیزات فنی باید تا حد امکان پوشانده شوند؛ بنابراین نکات زیر فقط توصیه‌هایی هستند که شما ممکن است به‌صورت جداگانه تصمیم بگیرید که از آن‌ها در اتاق خود استفاده کنید.

به‌طورکلی بلندگوها باید به‌گونه‌ای قرار بگیرند که اجازه دهند حجم صدا تا حد امکان در کل اتاق ثابت باشد که معمولاً با دو یا چهار بلندگو در گوشه‌های مخالف نزدیک به سقف حاصل می‌شود.

در بهترین حالت، بلندگوهای اصلی نباید توسط مبلمان یا اشیاء دیگر پوشانده شوند، زیرا این کار باعث می‌شود ریزگردها از بین برود و صدا را به‌صورت میانی‌تر جلوه دهد.

ساب ووفرها ممکن است در هر جا که می‌خواهید پوشانده شده و قرار داده شوند، زیرا گوش انسان قادر به یافتن صداهای عمیق نیست.

ما همچنین اتاق‌های فرار را با سیستم صوتی یکپارچه مشاهده کرده‌ایم، مانند بلندگوهای اتومبیل که در قسمت سقف نصب شده‌اند. این سطح بسیار پیشرفته است و در اکثر بازی‌ها، شما می‌توانید نقاطی به‌راحتی در دسترس برای نصب بلندگوها پیدا کنید.